30.01.2023

Diyanet Akademisi Başkanı Doç. Dr. Enver Osman Kaan Denizli Dini Yüksek İhtisas Merkezinde İhtisas Kursiyerlerine Hitap Etti

Eğitim Görevlileri ve eğitim gören kursiyerlerin katıldığı program, Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Dr. Mustafa Acar'ın açış konuşması ile başladı.

Diyanet Akademisi Başkanı Doç. Dr. Enver Osman Kaan konuşmasında:

İmam Hatip Liselerinin ilk nüvesi; Osmanlı Devleti’nin son döneminde vaiz yetiştirmek amacıyla 1912 yılında açılan Medresetü’l-Vaizin ile imam ve hatip yetiştirmek üzere 1913’te açılan Medresetü’l-Eimme ve’l-Huteba’dır. Bu iki medrese 1919’da Medresetü’l-İrşad adıyla birleştirildi. Bundan iki yıl sonra, 8 Mayıs 1921’de Medâris-i İlmiye Nizamnamesi, yani "Bilim Medreseleri Kanunnamesi” çıktı. Bu nizamname, İmam Hatip Liselerinin ilk prototipi olarak kabul edilebilecek olan okulların müfredatını, bugünkü imam hatip okullarının müfredatına benzer bir şekilde düzenlemişti. TBMM tarafından açılarak sayıları 465´i bulan ve hem fen bilimleri, hem de dini bilimlerin bir arada verildiği bu ilk Cumhuriyet okulları, 1924 yılında Tevhid-i Tedrisat Kanunu´nun kabul edilmesinden sonra kapatıldı. Yeni kanunla birlikte ilk kez "imam hatip" ismi de kullanılmaya başladı. Diyanet Akademisi Başkanı Kaan konuşmasına, İlahiyat Fakültelerinin tarihçesini anlatarak devam etti.

Diyanet Akademisi Başkanlığı'nın en temel kuruluş amacının ‘gerekli ilmi ve mesleki yeterliliklere sahip, sahih bilgi ile mücehhez olan; teknolojik imkanları etkili ve yerinde doğru bir üslupla kullanan kişiler yetiştirmek,’ olduğunu ifade etti.

Konuşmasının ardından soruları cevaplayan Başkan Kaan , misafirperverliği ve Dini Yüksek İhtisas Merkezindeki hizmetleri için Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Dr. Mustafa Acar’a teşekkürlerini iletti.