23.10.2023

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof.Dr Enbiya Yıldırım Dini Yüksek İhtisas Merkezimizde Konferans Verdi.

Yüksek İhtisas Konferansları kapsamında Denizli Dini Yüksek İhtisas Merkezinde Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Enbiya Yıldırım 20 Ekim 2023 Cuma günü 'Günümüz Din Hizmetlerinde Dikkat Etmemiz Gereken Noktalar ve Ulemadan Çıkarmamız Gereken Dersler' çerçevesinde konferans verdi.

 

Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Dr. Mustafa Acar, Eğitim Görevlileri ve yüksek ihtisas kursiyerlerinin katılımı ile gerçekleşen program bir saat sürdü.

 

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Yıldırım konuşmasına, geçmişten günümüze din eğitimi noktasında dikkat edilmesi gereken hususlara dikkat çekerek, Hz. Peygamber’in (sav) öğretilerinde muhatabın hazır bulunuşluğunu ve ihtiyaçlarını öncelediğini ifade ederek Hz. Peygamber’in yaptığı her işte mutlaka alın teri ve emeğinin olduğunu ifade etti.

 

Yurtdışı görevleri münasebetiyle tecrübelerini katılımcılar ile paylaşan Yıldırım, din hizmetlerinde ekip çalışmasının önemine, kurum aidiyetine ve zaruretine dikkat çekti.

Ülkemizin manevi liderliği ve dünyanın nebevî metoda olan ihtiyacından da bahseden Yıldırım özellikle ülkemizin elinde bulundurduğu kazanımları iyi sahiplenmesi gerektiğini ve ehli sünnet çizgisinin korunmasının önemini ifade etti.

 

Said Ibn Müseyyeb, İmam Şafii, Ebu Gudde ve Serahsi gibi alimlerden atıflar yaparak din hizmetinde harcanacak emeğin ve çekilecek çilenin ihtimal ve imkanından bahsederek bu yolda en önemli kazanımların dik ve doğru bir duruşla hakikati savunmak olduğunu beyan etti.

 

Yıldırım konuşmasının bir kısmında:

“Eleştiri insanı teyakkuzda tutan bir bekçi gibidir, lakin tahkir edici değil, geliştirici anlamda olmalıdır,“ ifadelerini kullandı.

 

Farklı yaklaşımlar ile beraber bir arada beraber yaşama bilincini yakalamamız gerektiğinin öneminden bahseden Yıldırım, konuşmalarını son zamanlarda ağır ve zorlu bir süreç geçiren Filistinli kardeşlerimize yönelik duası ile bitirdi.