06.11.2023

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse 03.11.2023 tarihinde `Din Hizmetinde Samimiyet ve Günümüz Din Anlayışının Temelleri' çerçevesinde konferans verdi

Yüksek İhtisas Konferansları kapsamında Denizli Dini Yüksek İhtisas Merkezinde İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse 03.11.2023 tarihinde `Din Hizmetinde Samimiyet ve Günümüz Din Anlayışının Temelleri' çerçevesinde konferans verdi.

 

Denizli Dini Yüksek İhtisas Merkezinde Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Dr. Mustafa Acar, Eğitim Görevlileri ve eğitim gören kursiyerlerin katılımı ile gerçekleşen program 1 saat sürdü.

 

Program Dini Yüksek İhtisas Merkezî Müdürü Dr. Mustafa Acar'ın açış konuşmasıyla başladı.

 

Açış konuşmasının ardından Prof.Dr. Saffet Köse konuşmasına Din Görevliliğinin önemi ve Peygamber (sav) makamı oluşundan bahsederek, dünyevi tüm makam ve mevkilerin üzerinde bir vazife olduğunun altını çizdi.

Mihrap, minber ve kürsülerin önemine binaen sorumluluğunun da yüksek olduğunu belirten Köse, bir din görevlisinin hem toplumsal hemde ahlaki örnekliliğinin ön planda olması gerektiğini belirtti.

Konuşmalarına dinin fıtrıliğinden bahsederek devam eden Köse yer yüzündeki tüm insanların içindeki sığınma duygusu onları bir şeylere inanmaya yönlendirmiştir. İnanca dair son dönemlerde çıkan aksi akımların kökeninde ise Hristiyanlık ve kiliselerin yapmış olduğu dini tahriflerin olduğunu belirten Köse, bu minvalde dini problem ve sorunların kökeninde İslam'ın olmadığını belirtti.

 

Batıda kilise nedenli dine karşı öfke sonucunda Batı'nın özgürlüğü Allah'tan arınma olarak gördüğünü ifade etti. `İslam'da ise özgürlük Allah'a olabildiğince yakın olmaktır’ diyen Prof.Dr Saffet Köse; bunun ise ancak hikmet ve samimiyetle elde edilebileceğini vurguladı.

Konuşmalarının sonuna doğru her ibadetin anlayarak ve yaşayarak yerine getirilmesi üzerinde duran Köse, hac ibadeti üzerinden bu hususu şu şekilde tasvir etti:

 

 

`Kişi ihrama girmeden çıkardığı elbiselerini çıkarırken aynı zamanda yalanı, zinayı, iftirayı vb. her türlü kötü hasleti de beraberinde çıkardığının farkında olmalıdır.

Yıkanırken her türlü manevi kirlerken yıkandığını düşünmelidir.

İhrama girerken ter temiz şekilde tüm günahlarını arkada bırakmayı hedeflemelidir.

Tavaf ederken Allah'ın emir ve buyrukları etrafında dönüp dolaştığını bilmelidir.

Say yaparken Allah'ın belirlediği helaller içerisinde gidip geldiğini, etrafta çokça yasaklı ağaç yani dünyevi tuzak olduğunun farkında olarak bu sınırları korumalıdır,’ dedi.

 

Konuşmalarını hikmet, samimiyet ve iffetin öneminden bahsederek sonlandıran Köse, son olarak bilginin ihlassız eksik kalacağını, iffetin de hazların helalle terbiyesi olduğunu belirtti.