22.05.2024

Denizli Dini Yüksek İhtisas Merkezinde "Yüksek İhtisas Eğitimi”ni Başarıyla Tamamlayan I. Dönem Kursiyerlerimiz İçin Mezuniyet Programı Yapıldı.

Diyanet Akademisi Denizli Dini Yüksek İhtisas Merkezinde "Yüksek İhtisas Eğitimi”ni başarıyla tamamlayan I. Dönem kursiyerlerimiz için mezuniyet programı yapıldı. 15'i Kazakistanlı Misafir Yüksek İhtisas Kursiyerimiz olmak üzere toplamda 31 kursiyer mezun olmaya hak kazandı.

Mezuniyet programına; Diyanet İşleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Kahraman, Denizli İl Müftüsü Abdullah Pamuklu, İzmir Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Dr. Mustafa Acar, Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdür Vekili İsmail Özbay, Eğitim Görevlileri ve mezun olan kursiyerlerin aileleri katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdür Vekili İsmail Özbay’ın açılış konuşmasının ardından, Dönem Birincisi İsa Güvenç, önceki Müdürümüz Dr. Mustafa Acar ve Diyanet İşleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Kahraman’ın konuşmaları ile devam etti.

Bünyamin Kahraman:

“Öncelikle mezuniyetinizi tebrik ediyorum. Dini Yüksek İhtisas eğitimi, tedris ve tedrisatı, dinimizin temel kaynaklarına dayalı, başkanlığımızın misyon ve vizyonuna uygun, sahih kaynaklardan dini hakikatleri güncel bir dille, anlaşılır bir şekilde insanımıza sunmak, din konusunda halkımızı aydınlatmak ve bilgilendirmek, dinimizi, Kur’an’ı asrın insanına en güzel usullerle anlatmaktır.

Günümüz insanı hayatının anlamını anlamaya çalışıyor, insanlık anlam arayışı içerisinde, niçin var olduğuna dair, yaratılış gayesine dair sorular sormaktadır. İşte bu sorulara doğru cevap verecek, inanç problemlerine çözüm üretecek bir kadronun mezuniyet programındayız. Dini Yüksek İhtisas Merkezleri bu vazifeyi yapmak üzere kurulmuş, bu sebeple de Diyanet Akademisi kurulmuştur. Sizden önceki mezunlar, sizlerle birlikte mezun olan hocalarımız, sonraki yıllarda mezun olacaklar, insanımızın dini hayatına ön verecek, memleketimizi dini sahada ihya ve inşa edeceklerdir. Halkımız dindardır. Dini hayatını yaşarken karşılaştığı sorunlara karşı ikna edici cevaplar aramaktadır. Bu kadro bu cevapları verecek bir kadrodur. İçimizden alanında uzman, akademik çalışma yapan hocalarımız olduğu gibi, vaaz-irşad, müftü-ifta hizmetlerini yürütecek, idari alanda, eğitim alanında vazife yapacak olanlar olacaktır. Sizler, üstlendiğiniz görevi en iyi şekilde yapacaksınız, buna yürekten inanıyorum. Sizler Diyanet İşleri Başkanlığımızın geleceği, insanımızın ümidisiniz. Sizler mezuniyet heyecanı yaşarken teşkilatımız da sizlerin aramıza katılmanızdan büyük heyecan duymaktadır. Burada Dini Yüksek İhtisas Merkezleri’nin kuruluşundan bugüne hoca olarak görev yapan, kursiyer olarak bulunan ve hayattan geçen bütün hocalarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Hayatta olanlara sağlıklı bir ömür niyaz ediyorum. Aynı şekilde sizi yetiştiren ana-babalarınıza, bu zorlu dönemde size destek olan ailelerinize, eş ve çocuklarınıza teşekkür ediyorum. İhtisas eğitimi veren hocalarımıza emekleri için, öz verili çalışmaları için teşekkür ediyorum.

Değerli hocalarım biraz önce de işaret ettiğim gibi teşkilatımız ve halkımız sizi bekliyor. Faydalı işler yapmanızı, verimli hizmet sunmanızı, tebliğ ve irşad etmenizi bekliyor. Sadece bu vazifeyi yapmanız yeterli değil, aynı zamanda toplumun birlik ve beraberliğine katkı sağlamınızı bekliyor. Çünkü Diyanet İşleri Başkanlığı toplum nezdinde itibarı yüksek bir kurumdur. Din hizmetlerini toplumun bütün kesimlerine ulaştırmakla görevli bir kurum. Dini mekânları idare etmekle görevli bir kurum. Sizler de bu kurumun değerli mensuplarısınız. Toplumumuz her kademedeki din görevlisine, hocasına sahip çıkar, saygı duyar ve destek verir. Diyanet İşleri Başkanlığı güvenilir bir kurumdur. Halkımız Başkanlığımıza güvenir, açıklamalarına değer verir. Aynı şekilde teşkilat mensuplarına da, imam-hatibine, müezzin-kayyımına, vaizine, müftüsüne güvenir. Bu güveni korumak ve güçlendirmek bizim ayrı bir görevimiz. Bu bilinçle görev yapmanız gerektiğini hatırlatıyorum. Sizler erbab-ı ilim, irşad ehli kişilersiniz.

Değerli mezunlarımız: Üzerinizde emeği olan hocalarımızı unutmayın, devletimizin size sunduğu imkânları unutmayınız. Birbirinizi unutmayınız. Vazife bilinç ve şuuru unutmayınız. Hedefiniz Kur’an ve Sünnetin rehberliğinde, on dört asırlık birikim ve tecrübeyle ve tâbi olduğumuz mevzuat çerçevesinde görevinizi en güzel şekilde yapmak olsun. Gayeniz Allah’ın rızasını kazanmak, halkımızın hayırlı duasını almak olsun. Yürüyeceğiniz bu kutlu yolda örnek olunuz. Temsil ettiğiniz kuruma, kurumun misyon ve vizyonuna uygun adımlar atınız. Mezun olmakla, ilim tahsili sona ermiyor. Yeni bir hayat başlıyor. Okumaya, öğrenmeye ara vermeyin. Gündemi, günceli takip edin. Kendinizi her daim yenileyin. Duanız Allah’tan faydalı ilim tahsil etmek, faydasız ilimden uzak olmak olsun” diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmaların akabinde gerçekleştirilen Tasavvuf Musiki konserinin ardından I. Dönem Dini Yüksek İhtisas mezunlarına belgeleri takdim edildi.

Program yapılan duanın ardından toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.